Aktualności

W ciąży nie piję alkoholu

PAMIĘTAJ!

  • chcesz zajść w ciążę – nie pij alkoholu!
  • jesteś w ciąży – zachowaj abstynencję!
  • karmisz dziecko piersią – zachowaj abstynencję!

Alkohol jest przyczyną neurorozwojowych zaburzeń u dzieci

W kontekście profilaktyki uszkodzeń wywołanych u płodu na skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol często zadawane jest pytanie, czy każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla dziecka. Do chwili obecnej naukowcom nie udało się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jakaś „bezpieczna dawka”? Dlatego ze względu na ryzyko wystąpienia uszkodzeń, zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zalecają abstynencję w czasie ciąży. Jak pokazują wyniki badań, aktualnie spożywanie alkoholu przez kobiety w czasie ciąży jest główną przyczyną neurorozwojowych zaburzeń u dzieci. Wszystkim tym uszkodzeniom można by w 100% zapobiec, gdyby kobiety zachowały abstynencję od momentu poczęcia dziecka!

abstynencja

Łukowska Akademia Rozwoju

AR

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miastem Łuków oraz FUNDACJĄ "REGIONALNE INKUBATORY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI"

Cel projektu:

Celem projektu jest wsparcie rozwijania kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów poza edukacją formalną. Projekt jest w trakcie realizacji.

Projekt skierowany jest do 150 uczniów szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących mieszkających lub uczących się w Łukowie.

Grupę docelową stanowią uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-15 lat oraz liceów ogólnokształcących w wieku 15-19 lat.

Wsparciem zostaną objęci uczniowie znajdujący się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, z jednej z następujących grup:

1. posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (zg. z przepis. ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. z 2023 r., poz. 100, z późn. zm.);

2. posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną (wydane zg. z ustawą z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2021 r., poz. 1082, z późn. zm.);

3. Pochodzą z rodziny wielodzietnej, tj. mającej na utrzymaniu troje lub więcej dzieci:

4. wychowują się w rodzinie niepełnej;

5. jedno z rodziców/opiekunów prawnych pobiera (w okresie zasiłkowym obejmującym miesiąc rozpoczęcia udziału w projekcie) świadczenie rodzinne na podstawie ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych i wobec którego, w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia;

6. doznają doświadczenia migracji.

W ramach projektu zostaną zorganizowane zajecie pozalekcyjne:

– zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje przyrodniczo-matematyczne,

– zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje w zakresie porozumiewania się językiem obcym – angielskim,

– zajęcia pozalekcyjne z programowania w Scratch,

– zajęcia pozalekcyjne z druku 3D,

– warsztaty plastycznej,

– zajęcia pozalekcyjne taneczne,

– zajęcia pozalekcyjne z eksperymentów naukowych,

– zajęcia pozalekcyjne z piłki nożnej,

– zajęcia pozalekcyjne z tenisa ziemnego,

– zajęcia pozalekcyjne z Design Thinking.

Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 – 2028

Centrum Usług Społecznych w Łukowie realizuje program w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 – 2028, który został ustanowiony Uchwałą nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 r. r. (M. P. z 2023 r. poz. 881).

Program dofinansowany jest ze środków budżetu państwa.

Środki z budżetu państwa przeznaczone są na dofinansowanie działań polegających na zapewnieniu pomocy w formie posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności wszystkim osobom jej potrzebującym, w szczególności:

  • dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
  • dzieciom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej ,
  • osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Z programu „Posiłek w szkole i w domu” mogą skorzystać osoby i rodziny, spełniające warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz spełniające kryterium dochodowe, w wysokości 200% obowiązującego kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Kryterium dochodowe  w wysokości 200% o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej tj:

  • dla osoby w rodzinie – 1.200,00 zł
  • dla osoby samotnie gospodarującej – 1.552,00 zł

 

Wartość dofinansowania:

67 000,00 zł

Całkowity koszt zadania:

123 000,00 zł

cus posilek w szkole domu 11032024

Projekt „Polityka Senioralna EFS+”

FB IMG 1736841294079
 

Miasto Łuków realizuje projekt partnerski pn. „Polityka Senioralna EFS+” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 8.5 Usługi społeczne Priorytetu VIII Zwiększenie Spójności Społecznej Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Projekt skierowany jest do seniorów, tj. osób w wieku 65 lat i więcej – w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a także do opiekunów faktycznych osób w wieku 65 lat i więcej z województwa lubelskiego. Adresatami projektu jest także kadra bezpośrednio świadcząca usługi na rzecz seniorów w społeczności lokalnej.

Główny cel projektu tu poprawa dostępu do usług społecznych i zdrowotnych dla 6 986 (K 4 332/M 2 654) seniorów 65 lat i więcej, w szczególnie dla osób w niekorzystnej sytuacji oraz dla ich opiekunów z 36 gmin z terenu województwa lubelskiego.

Cel szczegółowy projektu to zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej; ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 65 lat i więcej znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.

Cel główny projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących działań:

1. Usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej poprzez tworzenie warunków i usług w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia.

2. Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu m.in. poprzez poradnictwo psychologiczne, gerontologiczne oraz opieka wytchnieniowa.

3. Szkolenia kadry bezpośrednio świadczącej usługi na rzecz seniorów.

4. Pomoc prawna dla osób 65 lat i więcej.

5. Doradztwo w zakresie dostępności.

6. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

7. Zakup opasek bezpieczeństwa z systemem przywołującym i pakietów bezpieczeństwa dla seniorów.

Łącznie wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 7 646 osób.

Działania planowane w Mieście Łuków:

- Usługi społeczne opiekuńcze dla 100 osób;

- Usługi społeczne asystenckie dla 50 osób;

- Usługi społeczne sąsiedzkie dla 150 osób;

- Usługi społeczne poradnictwo specjalistyczne psychologiczne dla 500 osób;

- Usługi towarzysząc fizjoterapeutyczne dla 92 osób;

- Usługi towarzysząc mobilne podologiczne dla 165 osób;

- Usługi towarzysząc mobilne (fryzjer, kosmetyczka) dla 300 osób;

- Usługi towarzyszące „złota rączka” dla 300 osób.

  • Całkowity koszt projektu: 27 268 186,00 PLN
  • Całkowita wartość dofinansowania: 25 904 776,70 PLN
  • Wartość dofinansowania dla Miasta Łuków: 2 855 600,00 PLN

Okres realizacji projektu: 1 września 2023r. – 31 grudnia 2025 r.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie - https://rops.lubelskie.pl/category/aktualnosci-polityka-senioralna-efs/

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

 

 
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do Centrum Usług Społecznych w celu uzyskania  bliższych informacji lub zgłoszenia się do projektu.